Instrukcja montażu

Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do klejenia tapety należy odpowiednio przygotować podłoże. Ściany muszą być suche, czyste i gładkie. Należy usunąć wszelkie chropowatości, pozostałości farb klejowych oraz starych tapet. Przed tapetowaniem powinno się również usunąć listwy podłogowe, wyłączniki i gniazdka elektryczne.


Ściana świeża – pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją, a najlepiej dzień wcześniej. Należy zwrócić uwagę, aby środek gruntujący wsiąkł w podłoże, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju. Grunt nie może "zeszklić się".

Ściana pokryta farbą – należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.

Ściana pokryta tapetą – usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

Zawsze zalecamy dwukrotne gruntowanie ściany gruntem głeboko penetrującym (polecamy Ceresit CT 17) dla związania ze sobą warstw na ścianie i zwiększenia siły klejenia.
W przypadku tapet samoprzylepnych warto dodatkowo pomalować ścianę zwykłą farbą akrylową (nie zmywalną).

Przygotowanie fototapety

Przed przystąpieniem do klejenia należy sprawdzić stan fototapety. Wszystkie części tapety należy rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni stroną zadrukowaną do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku części trzeba sprawdzić czy zgadza się wzór, czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.


Etapy klejenia

1. Na płaskiej powierzchni rozkładamy całą tapetę (białą, niezadrukowaną stroną do góry) najlepiej na czystym suchym materiale (gazety, folia malarska).

2. Wyznacz delikatnie ołówkiem pionowe linie pomocniczą w miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź fototapety, użyj do tego nitki z ciężarkiem lub poziomicy.

3. Rozrób klej według wskazówek i zaleceń producenta:
Fototapeta winylowa: polecamy klej Henkel Metylan Direct
Fototapeta lateksowa: polecamy klej Henkel Metylan Normal

4. Pędzlem nanieś klej na ścianę w miejscu, gdzie przykleisz tapetę lub na samą tapetę zależenie od rodzaju fototapety. Nałóż klej równomiernie, pokrywając dokładnie cały obszar danego brytu.

5. W przypadku fototapety winylowej klej nakładamy tylko na ścianę. W przypadku fototapety lateksowej klej nakładamy na tapetę. W przypadku fototapety samoprzylepnej EASY, która posiada warstwę klejącą, należy odklejać sukcesywnie papierowy podkład.

6. Zawsze kleimy od strony okna zachowując kolejność elementów fototapety.

7. Zacznij naklejać od góry dociskając fototapetę gumowym wałkiem w dół, pozbywając się pęcherzy powietrza. Pozostałe pęcherzyki można usunąć wałkiem dociskając z góry na dół oraz od środka na brzegi. Powtarzaj czynność kilkukrotnie. Koniecznie używaj gumowego wałka, dociskanie dłonią lub szmatką może spowodować nierównomierne przyklejenie lub uszkodzenie tapety.
Fototapetę samoprzylepną EASY należy przyklejać używając rakli z filcem lub miękkiej bawełnianej szmatki. Zalecam również użycie bawełnianych rękawiczek, żeby nie pozostawić śladów dłoni i palców.

8. Kolejne części fototapety naklejaj w taki sam sposób "krawędź w krawędź". Zadbaj o to, aby grafika idealnie do siebie pasowała, a krawędzie były dobrze dociśnięte do ściany.
Fototapetę samoprzylepną EASY, która wykonana jest z zakładką 1 cm naklejamy w taki sposób, aby wzór zgadzał się, a materiał nachodził na siebie odpowiedni 1 cm. Zakładkę można odciąć po naklejeniu tapety lub pozostawić.

9. Nadmiar kleju usuń delikatnie wilgotną miękką ściereczką.

10. Pozostaw fototapetę do wyschnięcia na czas ok 1-3 godzin.

Uwagi

  • Fototapety wykonane są z wysokiej jakości materiału, jednak należy obchodzić się z pasami delikatnie, aby ich nie rozerwać.
  • Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
  • Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je obok siebie na styk.
  • Brzegi to ta część tapety, która po naklejeniu jest najbardziej narażona na naprężenia materiału i najszybciej schnie ze względu, że jest najbliżej krawędzi. Dodatkowo przy nakładaniu kleju często przy krawędziach możemy go nanieść mniej. Aby dokleić krawędzie możemy użyć kleju METYLAN do podklejania krawędzi (w tubce).Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia.
  • Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany. Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia.
  • Do klejenia używać najlepiej bawełnianych rękawiczek aby nie zostawić odcisków palców.

    Picassi nie ponosi odpowiedzialności za żadne uszkodzenia powstałe w wyniku otwierania przesyłki, nieodpowiednie wymiary produktu podane podczas procesu składania zamówienia oraz za jakiekolwiek uszkodzenia lub błędy powstałe w wyniku nieprofesjonalnego montażu fototapety.